Free and Full Templates

Yeşil Bisiklet... Çevreni Koru... Bisiklet Kullan...

A+ A A-

Yeşil Bisiklet Facebook

"Chain Suck" Yani Zincir Sıkışması

B

Son Güncelleme: Pazartesi, 26 Ekim 2015 08:16

Gösterim: 1177

Dağ Bisikletinde Ergonomik Ayarlar

Bisiklet Ergonomisi

DAĞ BİSİKLETİNDE ERGONOMİK AYARLAR

Hertürlü araçta olduğu gibi bisiklet kullanırken de kullanıcının güvenliği ,konforu ve ergonomikliği gözetilmelidir. Kendinize bisiklet alırken dikkat edilecek en önemli nokta, öncelikle bu bisikletin size uygun olup olmamasıdır. Tabi bisikletin tipinin ve nerede kullanılacağının da çok önemi vardır fakat bu ayrı bir konudur. Genelde ülkemizde yapılan en büyük hata, satınalınan bisikletin olması gerekenden daha yüksek( büyük) kadrolu olmasıdır. Tabi bunda bazı bisiklet üreticilerinin tüketiciye bazı nedenlerden dolayı çeşitli kadro boy seçenekleri sunamamasınnın da payı vardır. Sadece son yıllarda birkaç üretici firma buna dikkat etmektedir. Hele bazı firmalarımızın ürettiği tek  kadro boyu bile dünyada çok az  kullanılan bir boydur. Bisiklet konusunda fazla bilgisi olmayan  bir tüketici çoğunlukla satıcı tarafından da yalnış yönlendirilmekte ve sonunda bu bisikletlere binen birçok kişi de çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Birçok sorun da aslında bazı basit ayarlarla çözülebilir. Bu yazımızda bunları anlatmaya çalışacağım.

Son Güncelleme: Pazartesi, 26 Ekim 2015 08:15

Gösterim: 1727

DAYANIKLILIK YARIŞLARINDA VEYA UZUN SÜRELİ ETKİNLİKLERDE BESLENME

Bu yazacaklarımın bir kısmı çeviri/ derleme, bir kısmı benim bilgi birikimim ve deneyimlerim..

 

Bu yazıda yazılanlar uzun süreli yarışlar, yani en az 3 saat ve daha uzun süren etkinlikler  için geçerli. (Endurance races). Bu maraton koşusu, Iron Man triatlonu, 5-10 gün süren macera yarışları veya hafta sonu 3-5 saatlik bisiklet sürüşlerini de kapsayabilir..

 

Konu çok ayrıntılı.. Size aşırıya kaçmadan konunun ana hatlarını yazmaya çalışacağım..

Önce bu tür etkinliklerde yapılan hatalardan sözederken işin doğrusu da kendiliğinden ortaya çıkacak..

Son Güncelleme: Pazartesi, 26 Ekim 2015 08:15

Gösterim: 1377

Hava Koşulları ve Bisiklet


Yağmurda zevkle bisiklet sürmenin şartları mümkün olduğu kadar kuru ve temiz olabilmektir. Eğer bir de hava soğuksa önlem almak kaçınılmazdır. Yağmurda kuru kalmanın ilk koşulu çamurluklu bir bisiklettir. Çamurluklar sizi yoldaki su birikintilerinin, çamurlu-otomobil yağlı kokteyllerin saldırısından korur. Piyasadaki çeşitli tipte çamurluklar bulabilirsiniz. Tabii alacağınız çamurluğun bisikletinizin teker çapına-ölçüsüne- uyması gereklidir. Genel olarak iki tip çamurluk vardır:

Son Güncelleme: Pazartesi, 26 Ekim 2015 08:14

Gösterim: 1444

Kış Bisikletçiliği

Kış Bisikletçiliği

        

Merhaba

Uzunca süredir ılık giden kış günlerinden sonra karakış geldi çattı..
Fakat az da olsa bizim gibi bisikletçiler her türlü hava koşulunda
bisikletlerimize binmeye devam ediyoruz. Kış aylarında bisiklete
binmenin bazı zor yanları olsa da bazı önlemlerle bu dönemi daha
kolay, güvenli ve konforlu atlatmanın bazı püf noktaları var. İşte
size bunlardan bazıları:

Son Güncelleme: Pazartesi, 26 Ekim 2015 07:42

Gösterim: 1291

Nasıl Daha İyi Düşülür?

Dağ bisikletine biniyorsanız düşmek bazen kaçınılmaz bir olaydır. Ama bu, mutlaka yaralanacaksınız ya da bir yerleriniz kırılacak anlamına gelmez.(Sakın bisiklete binme hevesiniz kırılmasın!!)

Paniğe kapılmadan reflekslerinizi eğitebilir, hatta zaman içinde düşmekten zevk bile alabilirsiniz:). Aslında bisikletten "atlamanın" genelde üç yönü vardır: yana, arkaya ve gidonun üzerinden atlama. Bunlardan ilk ikisini deneyebilirsiniz, ancak üçüncü hareketi deneyerek öğrenmeye çalışmayın, bu düşme tekniğini aklınızın bir köşesinde tutun ve tehlike anında becerebilirseniz uygulayın.

Son Güncelleme: Pazartesi, 26 Ekim 2015 07:36

Gösterim: 1276

Neden Amortisör?

Biz bisikletçiler, 90’lı yılların başlarında bir kadro ne kadar “sertse” o kadar iyidir, diye düşünürdük. Artık amortisörlü bir bisikletin bazı arazi koşullarında gerekli olduğu tartışılmaz bir gerçek. Evet, seçim sizin.

Uzunca bir süre arazide yol almışsanız diziniz ve sırtınız ağrıyabilir, elleriniz — kollarınız uyuşabilir. Eğer sizin de benzer "tatlı" şikayetleriniz oluyorsa, bozuk yolları evdeki koltuğunuzdaki gibi rahat, uçarcasına aşabilirsiniz.

Son Güncelleme: Pazartesi, 26 Ekim 2015 07:36

Gösterim: 1878

Suyun Önemi - Su içmezseniz ne olur?

SUYUN ÖNEMİ

Siz ne yaparsınız?

Bisiklet, koşu, dağcılık, windsurf? Belki de haftasonları macera tutkusuyla kendinizi doğaya atıyorsunuz. Ya da ailenizle birlikte trekking yapmak en büyük zevkiniz. Yaptığınız spor veya etkinlik ne olursa olsun sizi performansın doruğunda tutacak Camelbak'ın size uygun bir hidrasyon (sıvı alımı) sistemi vardır.

Son Güncelleme: Pazartesi, 26 Ekim 2015 07:35

Gösterim: 1696

TRAİNER VE MAKARALAR

Kış aylarında antrenman yapmanın iki yolu vardır. Birincisi Makara(Roller), diğeri ise Trainer. Yada soğuk havaya aldırış etmeden inatla bisiklete binmek de olabilir… Kış veya yaz aylarında bisiklete binmek istiyorsanız, zaman ve iklim de buna engel ise kesinlikle bu aletleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Formunuzu korumuş ve kaslarınızı çalıştırmış olursunuz.

Son Güncelleme: Pazartesi, 26 Ekim 2015 07:35

Gösterim: 1293

VİTES? DİŞLİ? - Teknik ama yararlı bir yazı

VİTES? DİŞLİ? - Teknik ama yararlı bir yazı

Vitesler, Dişliler

Dağ bisikletinizde, büyük bir olasılıkla arkada 7, 8 veya 9, önde 3 dişli vardır. 7X3=21 veya 8X3=24 vites demektir. Doğru mu? Hayır, yanlış. Gerçekte (21 vites olduğunu varsayalım), 13 farklı vitesiniz var. Bunlar son yıllarda dağ veya şehir bisikletlerinin çoğalmasıyla kafaları karıştıran rakamlardır. Bunları bilerek, hem bisikletinizi daha iyi tanır, eğer yeni bisiklet alacaksınız da daha çabuk karar verebilirsiniz. 21 yerine, gerçekte 13 vitese sahip olmanızın nedeni iki yönlüdür: Biricisi, bazı kombinasyonlar 1 pedal devrinde aynı mesafeyi kat ettirir. Örnek olarak, benim bisikletimde en düşük vites önde (en küçük) 24 dişli “çark” arkada 30 dişli “çark” (en büyük) vardır. Bu da, 24 / 30=0.8 ve 0.8 X 26=20.8 vites katsayısı verir. Burada 26, dağ bisikletlerindeki teker çapıdır (inch olarak). Vites katsayısı pi sayısı ile çarpıldığı zaman tekerin 1 pedal devrinde kat ettiği mesafeyi buluruz. 20.8 X 3.14=65.3 inch (1 inch=2.54 cm), 65.3 X 2.54=165.9 cm. Eğer zinciri ön, en küçükteyken (24 diş), arkayı da 3. büyük dişliye (20 diş) geçirirsek bu da bize 31.2 vites katsayısı verir. Sonra, önde zinciri ortaya (36 diş), arkada en büyük dişliye (30 diş) geçirirsek, görürüz ki sonuç yine 31.2’dir. Diğer dişlilerde de bu hesabı uyguladığımızda birbirinin aynı veya birbirine çok yakın kombinasyonlar görürüz. Aslında, daha az vitese sahip olmamızın nedeni, zincirin olmaması gereken konumlarından ileri gelmektedir.

Son Güncelleme: Pazartesi, 26 Ekim 2015 07:34

Gösterim: 1289

Yeşil Bisiklet Tüm hakları saklıdır

Online bookamker bet365 παιχνίδια good bonus.

bet365 Bonus